The Kebab Pimps prezentują: Turecka Kuchnia

Turcja jest krajem, który słynie z fajnych laseczek dobrej kuchni i z miejsc, w których...
...turysta może jej zakosztować w miłej i przyjaznej atmosferze. Jednak nie sposób przeoczyć, że w wyniku ogromnego napływu turystów z różnych części świata, co raz większą popularnością cieszą się w Turcji dania kuchni międzynarodowej. Rodzima kuchnia turecka staje się powoli rzadkością w licznych barach i restauracjach w Turcji. Turecka kuchnia wbrew obiegowej opinii nie nadużywa pikantnych przypraw. Wręcz przeciwnie, dania charakteryzują się harmonią smaku, a przyprawy i zioła są w kuchni tureckiej wykorzystywane z wielką umiejętnością i umiarem.
Umiar





















Prawdziwie turecki posiłek rozpoczyna się od żołądkowej gorzkiej fifty fifty z fantą
  















raki - wódki pijanej jako aperitif, która powstaje z winogron mieszanych z anyżem. Cechą charakterystyczną kuchni tureckiej jest bogactwo dań, widoczne przede wszystkim w przystawkach, zwanych tutaj mezeler. Są one bardzo urozmaicone i trafiają na stół w takich ilościach, że trzeba pilnować się, by nie zjeść za wiele.
bleeee





















Mezeler to najczęściej warzywa na zimno lub klopsiki z mięsa siekanego w sosie, najróżniejsze sałatki lub marynowana ryba. Często można zobaczyć fasolę - białą lub zieloną - w sosie pomidorowym. Do tutejszych rarytasów zalicza się także puree z bakłażana (N: Z czego?) w smacznym, lekko słonym sosie jogurtowym. Innym, godnym polecenia daniem jest imambayildi, czyli duszone bakłażany (N: Znowu? Czy oni nie mają co jeść?) z czosnkiem, cebulą i pomidorami. Warto spróbować również kabak kizartmasi (R: Wymówcie to 5 razy na maksymalnej szybkości mając usta pełne baraniny!) - smażonych krążków cukini, podawanych na zimno z sosem jogurtowym.Dania ciepłe odgrywają w kuchni tureckiej rolę zdecydowanie drugoplanową. Zwykle podawane jest mięso jagnięce lub wołowe. Nie spotkają tu Państwo wieprzowiny, którą muzułmanie uważają za mięso nieczyste.
muzułmanin


Znawcy twierdzą, że baranina smakuje najlepiej, jeżeli barana wypasano na łąkach porośniętych tymiankiem, a po uboju marynowano jego mięso przez 2-3 godziny w soku z cebuli i cytryny. Popularność poza granicami Turcji zyskał sobie kebab - baranina grillowana z pomidorami i papryką. Döner kebab znany jest smakoszom kuchni greckiej. Odpowiada on greckiemu gyros. Na pionowym rożnie, nad otwartym ogniem grilluje się sztuki baraniego mięsa.
lubimy tureckie kurczaczki





















Następnie ścina zewnętrzną, opieczoną warstwę mięsa i serwuje. Kuchnia turecka słynie także z dobrze przyrządzonego mięsa siekanego. Köfteler to smażone klopsiki, najlepsze ze zmieszanego mięsa cielęcego i jagnięcego. Przyprawy i pietruszka nadają im typowy smak. Pirzola - to kotlety jagnięce, doprawione solą, pieprzem i majerankiem.
A oto kilka przykładowych dań kuchni tureckiej:
Śniadanie tureckie składa się z sera feta, pomidorów, oliwek i ogórków, a także miodu, dżemu, masła oraz chleba, podawanych z herbatą.
Yoğurt çorbasi to zupa jogurtowa z ryżem i nasionami strączkowymi. Zupy jada się o każdej porze dnia.
Ryby są łatwo dostępne w Stambule dzięki bliskości morza. W zimie w restauracjach najczęściej podawane są tłuste ryby, takie jak tasergal i makrela. Przyrządza się je na wiele różnych sposobów, na ogół jednak są pieczone na grillu lub duszone w sosie.
Hamsi pilavi znad Morza Czarnego przyrządza się z sardeli oraz ryżu i podaje z różnymi dodatkami.
Levrek pilakisi to gulasz z okonia morskiego, cebuli i kartofli, przyprawiony czosnkiem.
Firinda manti to rodzaj małych pierożków z farszem mięsnym.
Karides güveç – krewetki z papryką i pomidorami posypane serem – przypomina gulasz lub zawiesistą breję zupę.
Kebaby mogą być mięsne, rybne lub warzywne. Najpopularniejsze to döner (plastry upieczonego mięsa), şiş (kostki mięsa upieczone na szpikulcu), adana (siekane mięso upieczone na szpikulcu) i iskender lub bursa (mięso z rusztu, polane sosem pomidorowym i jogurtem).
mniam mniam





















Hünkar beğendili köfte to klopsiki “przysmak sułtana”, czyli kulki purée z wędzonych bakłażanów (N: Serio? Mam to skomentować?) i sera.
Karniayarik to połówki bakłażanów (N: ...) nadziewane mieloną jagnięciną z orzeszkami pinii i koryntkami.
Świeże owoce sezonowe są najlepszym zakończeniem tureckiego posiłku. Najchętniej jadane są arbuzy, figi, granaty i morele.
Słodycze
Jada się w je Turcji przez cały dzień, nie tylko na deser. Sprzedawane są w sklepach i na straganach. Niektóre tradycyjnie podaje się podczas świąt religijnych. Stambuł słynie przede wszystkim z baklawy.
Tureckie ciastka są bardzo słodkie, nasączone syropem, czasami nadziewane orzechami. A teraz hit.
Tavuk gögsü kazandibi to mleczny deser z pokrojoną cieniutko piersią z kurczaka.
to lubimy

























Aşure, tak zwany deser Noego, przyrządzany jest z fasoli i bakalii.
Firinda sütlaç to popularny w Stambule upieczony i podawany na zimno pudding ryżowy.
Tureckie pieczywo to przede wszystkim ekmek (biały chleb) i pide (płaski chleb), podawany do kebabu, a także podczas świąt religijnych. Chrupiący obwarzanek posypany ziarnem sezamowym to simit.
Börek i dolma. Dolma to wszystko, co da się napełnić farszem. Najpopularniejsze są z liści winogron, papryki i muli. Börek (albo böreği) to rodzaj usmażonych w głębokim tłuszczu pasztecików z pikantnego ciasta z mięsem, szpinakiem lub serem.
Çerkez tavuğu (kurczak po czerkiesku), czyli mięso kurczaka pokrojone na wąskie paski w sosie z orzechów włoskich, czosnku i bułki.
Zimne przekąski
Są to często purée lub gęste sosy (dipy) przyrządzane na bazie jogurtu, podawane ze świeżym, ciepłym pieczywem. Do najpopularniejszych należą: patlican salatasi (purée z wędzonych bakłażanów), haydari (jogurt z miętą i czosnkiem) i tarama (pasta z jaj ikry z dorsza).
Lakerda – cienko pokrojony wędzony tuńczyk podawany z cytryną. Popularna przystawka znad Morza Czarnego.
Fasulye piyazi to sałatka z fasoli z oliwą i sokiem z cytryny. Czasem z dodatkiem ugotowanych na twardo jajek.
Zeytinyağli enginar, czyli serca karczochów, to jedno z wielu warzyw smażonych na oliwie.
Najpopularniejszym napojem w Turcji jest herbata , podawana najczęściej w małych szklaneczkach. Turcy częstują nią dosłownie wszędzie: w sklepach, na bazarach, nawet w bankach i urzędach. Herbatę pije się też zwykle do śniadania, natomiast około południa i na koniec posiłku – filiżaneczkę aromatycznej tureckiej kawy. Turecka kawa jest bardzo mocna, czarna i podawana w małych filiżankach.











Zimne napoje to soki z najróżniejszych świeżych owoców, na przykład z pomarańczy czy z wiśni, oraz orzeźwiające sorbety na bazie syropów owocowych. Butelkowaną wodę mineralną można kupić w każdym sklepie i zamówić w każdej restauracji. Turyści mogą spróbować, jak smakuje ayran - słony napój jogurtowy. Inny tradycyjny napój to boza (N: booze?) ze sfermentowanych ziaren pszenicy. Poza tym jest duży wybór soków owocowych i warzywnych, na przykład sok wiśniowy (vişne suyu), sok z rzepy (şalgam suyu) i şira – sok ze sfermentowanych winogron.Najbardziej znane w Turcji gatunki wina to Kavaklidere i Doluca, ale są dość drogie jak na wino stołowe. Warto jednak polecić Villa Doluca. Sevilen, producent z Izmiru, ma w ofercie kilka dobrych win, m.in. Majestic i doskonały Merlot. Wina importowane i szampan są bardzo drogie, a dostać je można tylko w najlepszych restauracjach i barach. Bardzo dobre jest tureckie piwo Efes Pilsen, w wielu miejscach sprzedaje się je z beczki. W tańszych restauracjach i w barach z kebabami alkohol nie jest podawany (N&R: ŻE CO?????).

pozdrawiamy serdecznie
THE MIGHTY KEBAB PIMPS













Nero. Sooo hot right now.

5 komentarzy:

  1. fajna ta ruda. Wabi się jakoś?

    -Człowiek Biegunka

    OdpowiedzUsuń
  2. Ma bardzo rzadkie nazwisko -Asia Sraczka.

    OdpowiedzUsuń
  3. ale beton

    -Biegunka Man

    OdpowiedzUsuń
  4. Dowaliłeś nam jak łysy grzywą o beton.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dopalacze tu green-bank.pl - dopaleni na zielpno

    OdpowiedzUsuń